Geri

Hormonlar konuşuyor: Estradiol

Estradiol östrojenlerin içinde en aktif olanıdır. Ergin bir kadında estradiol hormon konsantrasyonu, karakteristik bir aylık profil sergilemekte olup bu esnada döngünün ortasında yumurtlamadan hemen önce bu hormon konsantrasyonu bir üst düzeye çıkar yani bir pik yapar. Tüm östrojenler, kişiye özgü vücudun gelişmesinde, rahim mukozasının her ay yenilenmesinde (regl) ve eğer döllenme gerçekleşmez ise rahim içi mukozanın yıkımından, hamilelikten, göğüslerin gelişmesinden sorumludur. Bu hormonlar kemik yıkımını azaltmakta olup, saç ve deri oluşumunu desteklemektedir. Bu arada vücutta aktif olarak etkin oldukları birçok fonksiyonun yanı sıra ısı ve kan dolaşımı düzenlemesinde de aktif olarak rol oynamaktadır. Östrojenler bağ dokusunu gevşetip, burada su toplanmasına neden olurlar. Hücre içinde yağ birikmesine sebep olurlar, kan pıhtılaşmasını arttırır etkileri vardır ki bu etkileri sonucu damarlarda kan pıhtılaşması (Thromboz) dediğimiz olay gerçekleşebilir. Histamin salgılanmasını etkileyebilirler ki bu alerjilerin oluşumunu kolaylaştırır. Erkeklerde östrojenler çocuk sahibi olabilme yetisi ve sertleşme durumlarında belirleyicidir. Erkeklerde östrojenler, böbreküstü bezlerinde, testislerde ( erkek yumurtalarında) ve yağ dokusunda salgılanmaktadır. Bunun anlamı, erkeğin vücudundaki yağ oranı ne kadar yüksek ise o kişideki östrojen üretimi de o derece yüksektir. Bu yüksek kilolu erkeklerin neden kadınsılaştıklarını açıklamaktadır.

Normal değer: pg/ml (Tükürükte)

_Folikol faz: 1,5 – 8,0

Luteal faz: 2,0 – 8,0                                                   Kadınlarda

Postmenopoz faz: 2,0 – 6,0

Erkeklerde: 3,4’e kadar

NUMUNE ALMA

Kahvaltıdan önce yarımşar saat ara ile 5 numune alınması (örneğin 7-9 arası)

Yumurtlayan kadınlarda kesinlikle 20-22nci adet döngüsü günleri arasında numune alınız.

MUAYENE SEBEPLERİ

Altında endokrin sorunların yattığı düşünülen tüm şikayetlerde, örneğin çocuk sahibi olma ( döllenme) sorunu, ateş basması, migren, adet döngüsü bozukluklarında

Ek bilgi: Kadınlarda hormonal durum hakkında karar verebilmek için mutlaka östrojenin yanı sıra progesteron değerlerini de muayene etmelisiniz.

Yumurtlayan bri kadında adet döngüsü kanamanın ilk gününde başlar ve 1. Gün olarak hesap edilir. Bu günden yaklaşık 3 hafta sonrası cinsiyet hormonları muayene etmek için en uygun zamandır.

Eğer hormon testi yapılacak kadında adet döngüsü normalden uzun veya kısa ise doğru numune alma zamanı belirlemek için ortalama döngü süresinden öncesine 7 gün çekilerek hesaplanır.