Geri

Hormonlar konuşuyor: Melatonin


Melatonin, beyinde  epifiz  denilen (Pineal Gland) bezinde  üretilmekte   olan bir hormondur.

Melatonin, mutluluk hormonu olarak adlandırılan Serotoninin de içine dahil olduğu Tryptophan metabolizmasının bir metabolitidir.( Metabolit, canlılarda çeşitli biyolojik tepkimeler sırasında ortaya çıkan ve normal olarak vücutta birikmeyerek başka bileşiklere dönüşen kimyasal bileşikler anlamına gelir. )

Triptofan, 8 önemli aminoasitlerden biridir, hayati önem taşır. Ancak vücut tarafından üretilemez. Bu nedenle, triptofan diyet veya takviyelerden sağlanmalıdır. İnsanlarda, triptofan uzun süre depolanmaz ve bu nedenle tüm aminoasitler arasında vücutta en düşük konsantrasyona sahiptir. Bununla birlikte, sadece küçük miktarlarda triptofan gereklidir ve genellikle fazladan gerekli değildir.

Melatonin hormonu organizmanın sahip olduğu Sirkadiyen ritmin işleyişinin korunması anlamında çok büyük önem taşır. Biyolojik saatimiz olarak da adlandırabileceğimiz sirkadiyen ritim günün işleyişi içerisinde vücudumuzdaki biyolojik fonksiyonlarda meydana gelen değişiklikler (Örneğin; Uyku, kan basıncı, Kortizol hormonu salgılanması gibi) anlamına gelir.

Melatonin hormonu salgılanması aydınlık ve karanlık döngüsü tarafından düzenlenmektedir. Gözümüzün retina tabakasının ışığı algılaması ile melatonin salgılanması baskılanır, buna karşın karanlıkta melatonin salgılanması stimüle edilir.

Bu nedenle vücudumuzdaki melatonin düzeyi  geceleri  yükselmektedir.

Bu uyumayı kolaylaştıran hormon gece yarısından üç saat sonra  vücudumuzdaki  en yüksek seviyeye  ulaşır  ve daha sonra yavaş yavaş değeri düşmeye  başlar.

Ayrıca,  melatonin salgılanması mevsimlere göre de değişiklik göstermektedir. Örneğin, kış aylarında günlerin kısalması ile gündüzleri vücudumuzda melatonin hormonu yaz günlerine nazaran daha yüksektir. Bunun sonucu olarak uyku bozuklukları, yorgunluk ve kış depresyonu ortaya çıkabilir. Pratikte melatonin vücudumuzda kronometre görevi yapmaktadır.  Bu mekanizma vardiyalı çalışan işçilerde, uzun mesafeli uçuşlarda ve körlerde bozulmaktadır. Melatonin salgılanması yaşa bağlı olarak da değişiklik gösterir. Akşamları ölçülen en yüksek melatonin düzeyine 3 aylık bebeklerde rastlanılır ve bu değer Pubert çağına kadar  % 80 oranında düşmektedir ve bu değer ilerleyen yaşla beraber gittikçe düşüş göstermektedir. Sağlıklı bir uyku bu nedenle hafıza için çok önemlidir.

Eğer Melatonin hormonu eksikliği sonucu uyku bozuklukları ortaya çıkarsa bu durum Kortizol hormonu salgılanmasına sebep olmakta bu da vücutta strese yol açmaktadır.

Bu nedenle melatonin hormonu ve kortizol hormonu işlevsel olarak birbirleri ile bağlıdır. Melatonin geceleri saat 02.00’de ve cep telefonu gibi küçük ışık kaynaklarının dahi olmadığı karanlık bir ortamda yapılmalıdır.

Aynı numuneden hormonal uyku bozukluklarını daha iyi aydınlatmak anlamında melatonin hormonunun yanında kortizol testi de yapılmalıdır.

Bu hormon değeri körlerde, uyku bozukluğu olanlarda, jet-Lag (uzun mesafe uçuşları sonrası) ve vardiyalı çalışanlarda normalden düşüktür.